Wersja do wydruku

Pierwsza Wizyta w Solarium

Jeśli jeszcze nigdy nie byłaś (nie byłeś) w solarium to wybierając Salon Akademii Urody nie masz się czego obawiać. Dzięki naszemu sporemu doświadczeniu opalisz się tu efektywnie, bez narażania na niepotrzebne ryzyko. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek i odpowiedzi na często zadawane pytania, głównie przez te osoby, które odwiedzają po raz pierwszy profesjonalny salon solaryjny.

Czy opalanie w solarium jest bezpieczne?

Tak, pod warunkiem, że wybierzesz profesjonalnie prowadzony salon. Jednak jak go znaleźć? Jeżeli jesteś w Solarium Akademii Urody w Smolcu - już go znalazłaś/znalazłeś. Bezpieczny salon solaryjny można rozpoznać nie tyle po nowych urządzeniach czy wystroju wnętrza, aczkolwiek czynniki te, w pewnym stopniu, świadczą o statusie oraz zaangażowaniu usługodawcy.

Najważniejszym jednak czynnikiem w całym tym procesie jest odpowiedzialny i profesjonalny personel. Niestety, w wielu solariach za ladą stoją osoby nie mające zielonego pojęcia o swojej pracy, nauczone dwóch szablonowych pytań: - Która kabina? i - Na ile minut? Jednak to nie same urządzenia i wystrój salonu decydują o pięknej i zdrowej opaleniźnie.

Jak rozpoznać profesjonalną obsługę solarium?

Wchodząc do salonu, szczególnie przy pierwszej wizycie, powinniśmy zostać zapytani o ewentualne poparzenia słoneczne, alergiczne reakcje na słońce oraz choroby skóry. Profesjonalny i doświadczony personel zapyta też czy zażywamy lekarstwa? Przed ustaleniem długości seansu powinniśmy również zostać zapytani o to, kiedy i gdzie miało miejsce nasze ostatnie opalanie w solarium (na plaży)?

Niezależnie od wyposażenia, w każdym salonie powinna panować nienaganna czystość i higiena, polegające na tym, że urządzenia opalające są dezynfekowane po każdym kliencie przez fachowy personel. Profesjonalny salon powinien dysponować przynajmniej jednym automatem, umożliwiającym samoobsługowe korzystanie z urządzenia, natomiast wszystkie urządzenia opalające powinny się samodzielnie wyłączać po upływie wybranego czasu opalania.

Miły i dobrze przygotowany personel uzasadni również wybór danego urządzenia opalającego, informując nas - czym się ono charakteryzuje oraz dlaczego wybrana długość seansu jest dla nas odpowiednia. W profesjonanie prowadzonym solarium istnieje również możliwość sporządzenia indywidualnego planu opalania, uwzględniającego typ skóry, moc urządzenia, a także indywidualne oczekiwania klienta.

Profesjonalna obsługa zaproponuje nam również indywidualnie dobrany do danego typu skóry kosmetyk, zarówno przed, jak i po opalaniu, a także (bezpłatnie) - ochronę oczu podczas opalania, np. w formie specjalnych okularów ochronnych. Ponadto, jeśli zaistnieje taka okoliczność, zostaniemy ostrzeżeni i poinformowani przed opalaniem o konieczności usunięcia makijażu oraz nie używania perfum, ponieważ pod wpływem promieniowania UV kosmetyki te mogą wywoływać stany alergiczne i podrażnienia skóry.

Po seansie nie zauważyłam(em) żadnego efektu...

Pamiętajmy o tym, że opalanie jest procesem długotrwałym i pierwsze widoczne reakcje organizmu są odczuwalne dopiero po kilku, a nawet kilkunastu godzinach po seansie, natomiast wymierne efekty opalania, w przypadku nie przygotowanej skóry, widać dopiero po kilku wizytach. Jeśli zatem nie zauważyłaś/eś bezpośredniego efektu po pierwszej wizycie w solarium, to stanowi to pozytywną oznakę tego, że zadbano tu dobrze o Twoją skórę.

Jeżeli natomiast Twoja skóra boli i piecze, jest gorąca i zaczerwieniona, to jest to oznaką niepotrzebnego i niezdrowego przedawkowania, a nie (jak się niektórym wydaje) dobrej wydajności lamp opalających czy skuteczności urządzeń. Owo, zazwyczaj bolesne, przedawkowanie to nic innego jak niepotrzebne narażanie zdrowia i wyrzucony pieniądz. Warto zatem skorzstać z doświadczeń obsługi salonu, dostosowując odpowiednio czas opalania do indywidualnych cech i karnacji skóry. Dotyczy to szczególnie pierwszych trzech wizyt w solarium.

Co należy zrobić jeżeli się poparzę?

Najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie poparzeniom jest profesjonalny personel, który potrafi dobrać czas opalania do typu karnacji klienta. Wówczas problem poparzeń po prostu się nie pojawi. W profesjonalnych salonach solaryjnych, takich jak Salon Akademii Urody, nie powinno dochodzić wogóle do poparzeń. Dostosowując właściwie czas ekspozycji do wskazań systemu kontroli skóry wcale nie musimy obawiać się poparzeń. Zapobieganie poparzeniom jest zawsze zdecydowanie lepsze, aniżeli ich leczenie i łagodzenie związanych z nimi, przykrych dolegliwości.

Jeśli natomiast już doszło do poparzeń czy to w solarium, czy w wyniku kontaktu ze słońcem, to istotnym elementem jest schłodzenie skóry, jak również odpowiednie jej nawilżenie. W żadnym wypadku nie należy smarować ciała kosmetykami zawierającymi tłuszcze, ponieważ powodują one dodatkowa barierę cieplną.

Jeżeli doszło do lekkich poparzeń, wówczas najlepiej ochłodzić skórę w letniej kąpieli, lub pod prysznicem oraz uzupełniać jak najczęściej ubytek wody w organizmie, pijąc dużą ilość płynów. W żadnym wypadku nie należy korzystać ze słońca lub solarium, do chwili całkowitego ustąpienia objawów. W poważniejszych przypadkach poparzeń, kiedy na powierzchni skóry widoczne są pęcherze, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Jak przygotować skórę do opalania w solarium?

Skóra powinna być czysta i nie pokryta kosmetykami mogącymi zawierać blokery promieni UV, w szczególności nie należy używać bezpośrednio przed opalaniem żadnych perfum, dezodorantów i innych kosmetyków zapachowych, zawierających substancje fotouczuleniowe. Przed seansem należy również starannie zmyć makijaż oraz usunąć wszelkie preparaty kosmetyczne z powierzchni skóry, którą chcemy eksponować.

Kąpiel nie jest konieczna, jednak jeżeli przed pierwszą wizytą poddamy nasze ciało dłuższej kąpieli, powodującej w pewnym stopniu usunięcie wierzchniej warstwy martwego naskórka, to pierwsze efekty opalania będą wcześniej zauważalne.

Na czas opalania wskazane jest również zdjęcie biżuterii. Reakcja potu z niektórymi metalami może wywołać bardzo niepożądane efekty, jak podrażnienia skóry, białe plamy, a nawet przebarwienia, nie związane z procesem samego opalania. Wyjątek mogą tu stanowić obrączki wykonane z czystych metali szlachetnych takich jak złoto lub platyna.

Czy w trakcie opalania mogę mieć otwarte oczy?

Zdecydowanie nie. Oko ludzkie jest narządem bardzo wrażliwym i nie wystarczająco chronionym przez naturę przed działaniem promieni UV. Patrząc na słońce bez okularów doznajemy błyskawicznego porażenia organu wzroku. W solarium porażenie to nie jest natychmiast odczuwalne, jednak to tylko wrażenie. W rzeczywistości promienie UVA, a w szczególności UVB niosą ze sobą dużą porcję energii, zaś bariera którą stanowi cienka, zewnętrzna powłoka gałki ocznej nie jest wystarczającą ochroną. Najlepszą ochronę wzroku podczas opalania w solarium dają specjalistyczne okularki ochronne.

Czy mogę opalać się nosząc szkła kontaktowe?

Oczywiście że tak, pod warunkiem jednak, że w trakcie opalania założy się okularki ochronne, nie dopuszczające do bezpośredniego padania promieni UV na powiekę, która nie stanowi wystarczająco dużej bariery dla promieni UV. Wszystkim naszym klientom w solarium Akademii Urody, w trosce o ich zdrowie i bezpieczeństwo zalecamy korzystanie z okularków ochronnych, które udostępniamy bezpłatnie. Oczywiście można również posiadać własne okularki.

Czy w trakcie choroby mogę korzystać z solarium?

Pamiętajmy że solarium może również wywołać krótkotrwałe osłabienie organizmu. Wobec tego osłabiony samym tylko przeziębieniem organizm doznaje podwójnego obciążenia. W przypadku grypy i innych, jakby się mogło wydawać "lekkich" chorób, lepiej odłożyć wizytę w solarium na później, unikając tym samym dodatkowych komplikacji.

Ponadto wiele lekarstw szczególnie z grupy antybiotyków znajduje się na liście środków fotouczulających, po zażyciu których opalanie jest całkowicie niewskazane, gdyż może zakończyć się nawet trwałymi zmianami barwnikowymi widocznymi na skórze. Warto zatem wcześniej skonsultować wizytę w solarium z lekarzem w przypadku zażywania jakichkolwiek leków, a w szczególności antybiotyków, aby nie narażać się na dodatkowe powikłania.

Czy mogę opalać się w stanie nietrzeźwym?

Zdecydowanie NIE. Opalanie w stanie nietrzeźwym może zakończyć się bardzo tragicznie. Opalanie w solarium związane jest z dodatkowym podniesieniem ciśnienia tętniczego, które zostało już podniesione wskutek spożycia alkoholu, dlatego korzystanie z usługi opalania w salonie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia klienta cierpiącego dodatkowo na inne choroby.

Osoby w stanie nietrzeźwym mogą mieć ponadto problemy z obsługą urządzeń solaryjnych, zaś poruszanie się w małej przestrzeni kabiny może doprowadzić do obrażeń. Zauważono również, że w takich przypadkach klient nie przestrzega niejednokrotnie odpowiednich środków ostrożności, lub zasypia w stanie nietrzeźwym w czasie trwania seansu. Komplikacje wynikające z takich sytuacji zmuszają personel naszego salonu do stanowczej odmowy usługi osobom pod wyraźnym wpływem alkoholu.

Czy muszę używać kosmetyków do opalania?

Nie stanowi to oczywiście warunku do skorzystania z usługi, aczkolwiek kosmetyki stosowane w solarium, spełniają kilka istotnych funkcji, dlatego ich używanie jest na ogół bardzo wskazane i to bez względu na numer wizyty. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że kosmetyki solaryjne to nie "tylko chwyt marketingowy". Zdecydowanie błędne jest też przekonanie, że przed wizytą w solarium można wysmarować się byle oliwką, albo kosmetykiem plażowym z filtrem przeciwsłonecznym, którego zastosowanie całkowicie mija się z ideą opalania w solarium.

Kosmetyk solaryjny to profesjonalny preparat przeznaczony tylko i wyłącznie do używania w solarium. Nie może być używany na słońcu. Jego zadaniem jest przyspieszenie procesu opalania i jednocześnie ochrona oraz pielęgnacja opalonej skóry. Pierwszą funkcją kosmetyków solaryjnych jest nawilżenie skóry lub, innymi słowy, nie dopuszczenie do jej nadmiernego wysuszenia podczas opalania. Wysuszona skóra opala się znacznie gorzej, natomiast promienie UV mogą wyrządzić sporo szkód, jak np. przedwczesne starzenie.

Inną, istotną funkcją kosmetyków do opalania w solarium jest przyspieszenie powstawania pigmentu za sprawą naturalnych barwników, znajdujących się w ich składzie, co skutkuje szybszym brązowieniem skóry. Od kosmetyków do opalania na plaży kosmetyki solaryjne różnią się zatem sposobem działania i przeznaczeniem. Zadaniem kosmetyku "plażowego" jest opóźnienie procesu opalania oraz ochrona skóry przed promieniami UV. Na plaży leżymy z reguły długo i rzeczywiście taka ochrona jest nam potrzebna.

W zależności od przeznaczenia i upodobań klienta nasz personel fachowo pomoże dobrać najlepszy kosmetyk do danego typu skóry, dopasowując go również od indywidualnego programu opalania i oczekiwań samego klienta. Jako uzupełnienie informacji na temat kosmetyków stosowanych w solarium polecamy również Państwa uwadze artykuł o "Roli kosmetyków w procesie opalania", w naszym Magazynie Firmowym oraz kolejny temat niniejszego mini-poradnika: abc bezpieczngo opalania.